אודות ההליכים

ניתוח שרוול קיבה

ניתוח שרוול קיבה מבוצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית), לרוב תוך כדי יצירה של 5 פתחי עבודה קטנים ברוחב 5-15 מ”מ. בניתוח נכרתת מרבית הקיבה (80-90%) כך שנותר “שרוול” קיבה צר בעל קיבולת של כ-150 סמ”ק. מקטע הקיבה שנכרת מוצא מחלל הבטן והמשכיות מערכת העיכול נשמרת.

לניתוח 2 אפקטים מרכזיים:

הנפח המוגבל של שרוול הקיבה מוביל לתחושת שובע מוקדמת.

מקטע הקיבה שנכרת כולל את החלק בקיבה שאחראי על הפרשת הורמון הגרהלין (הורמון הרעב), ומכאן שלאחר הניתוח מרבית המנותחים חווים דיכוי משמעותי בתחושת הרעב.

מדובר בהליך מאוד אפקטיבי המוביל לירידה של 60-70% ממשקל הגוף העודף בממוצע.

חשוב להדגיש כי הליך זה פחות מתאים לחולי סכרת מאחר ואינו מטפל בסינדרום המטאבולי. חולים אלה ירוויחו יותר מניתוח מעקף. לאחר הניתוח יש צורך במעקב דיאטני צמוד, נטילת ויטמינים ותוספי תזונה לפי הצורך, והתחלת הדרגתית של פעילות גופנית.

ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה מבוצע בגישה זעירה פולשנית (לפרוסקופית), לרוב תוך כדי יצירה של 5 פתחי עבודה קטנים ברוחב 5-12 מ״מץ בניתוח יוצרים פאוץ’ קיבה קטן בנפח של כ-50 סמ״ק, כאשר שארית הקיבה נותרת בבטן אך מנותקת ולא נחשפת למזון. אל אותו פאוץ’ קיבה קטן מחברים לולאת מעי דק, ובהמשך יוצרים חיבור של לולאה נוספת כך שבפועל, המזון שנאכל נכנס לפאוץ’ הקיבה הקטן, עובר למעי הדק, ורק לאחר מכן מתערבב עם מיצי העיכול שמגיעים מהקיבה והתריסריון שנעקפו.

לניתוח 2 אפקטים מרכזיים:

הנפח המוגבל של פאוץ' הקיבה מוביל לתחושת שובע מוקדמת.

ירידה בספיגה בזכות מעקף של מרבית הקיבה, התרסריון וכ-1.5 מ' מעי דק.

ניתוח המעקף מאוד אפקטיבי ומוביל לירידה של 70-80% ממשקל הגוף העודף בממוצע

ניתוח המעקף אפקטיבי מאוד בכל הנוגע לסינדרום המטאבולי בכלל וסכרת בפרט, ולכן מטופלים עם סכרת ״ירוויחו״ יותר מניחות מעקף. מרביתם יחוו שיפור דרמתי עד היעלמות מלאה של הסכרת מיד לאחר הניתוח עוד בטרם השילו קילוגרם אחד ממשקלם! לאחר הניתוח יש צורך במעקב דיאטני צמוד, נטילת ויטמינים ותוספי תזונה לפי הצורך, והתחלה הדרגתית של פעילות גופנית.

ניתוח מיני מעקף קיבה

מיני מעקף קיבה זוהי וריאציה עדכנית של ניתוח מעקף הקיבה הקלאסי. בדומה לניתוח המעקף – גם בניתוח זה יוצרים פאוץ’ קיבה (מעט צר וארון יותר מזה שבמעקף קיבה קלאסי), ואליו מחברים לולאת מעי דק תוך מעקף של מרבית הקיבה, התריסריון וכ-200 ס״מ מעי דק. בשונה מניתוח המעקף הקלאסי, בניתוח זה מסתפקים בהשקה אחת של לולאת המעי לפאוץ’ הקיבה וללא השקה נוספת בין לולאת מעי דק לעצמה – ומכאן נגזר שם הניתוח.

מיני מעקף קיבה (מעקף קיבה בהשקה אחת)

לניתוח 2 אפקטים מרכזיים:

הנפח המוגבל של פאוץ' הקיבה מוביל לתחושת שובע מוקדם.

ירידה בספיגה בזכות מעקף של מרבית הקיבה, התריסריון וכשני מטר מעי דק.

ניתוח המיני מעקף מאוד אפקטיבי ומוביל לירידה של 70-80% ממשקל הגוף העודף בממוצע.

ניתוח המיני מעקף קיבה אפקטיבי מאוד בכל הנוגע לסינדרום המטאבולי בכלל וסכרת בפרט, ולכן מטופלים עם סכרת ״ירוויחו״ יותר מניתוח המיני מעקף. מרביתם יחוו שיפור דרמתי עד היעלמות מלאה של הסכרת מיד לאחר הניתוח עוד בטרם השילו קולוגרם אחד ממשקלם! לאחר הניתוח יש צורך במעקב דיאטני צמוד, נטילת ויטמינים ותוספי תזונה לפי הצורך, והתחלה הדרגתית של פעילות גופנית.

ניתוחים זעיר פולשניים נוספים המבוצעים ע"י ד"ר שי אלדר:

כריתת כיס מרה:

כיס המרה כשמו כן הוא - כיס קטן המכיל מרה אשר בעת כיווצו מזרים אותה לתריסריון לצורך פרוק ועיכול שומנים. הוא יושב מתחת לכבד ומחובר בצינור לתריסריון. לעיתים נוצר משקע או אבנים בכיס המרה, שיכולים להוביל להתקפי כאב חדים ועוויתים בבטן הימנית העליונה, לרב לאחר ארוחה. התקפי הכאב יכולים להיות קצרים ולחלוף עצמונית, אך במקרים חמורים יותר עלולים להוביל לדלקת של כיס המרה או של הלבלב, לחייב אשפוז וטיפול אנטיביוטי ואף להוביל במקים נדירים למצבים מסכני חיים. מרגע שכיס המרה, המכיל משקע או אבנים, גורם לסימפטומים - קלים או חמורים - מומלץ לכרות אותו בניתוח לפרוסקופי, הניתוח מבוצע דרך 4 חתכים קטנים של 5-10 מ״מ, אורך בממוצע 30-60 דקות, ומחייב אשפוז של לילה אחד כאשר המהלך תקין. בניתוח מנתקים את עורק כיס המרה וצינורית המרה תוך שמירה על צינור המרה הראשי, מפרידים את כיס המרה מהכבד ומוציאים אותו מהגוף דרך אחד החתכים הזעירים. להסרת כיס המרה אין תופעות לוואי מיוחדות, מנותחים שעברו ניתוח להסרתו חוזרים לתזונה רגילה ולא חשים בחסרונו.

תיקון בקע סרעפתי:

הסרעפת היא שריר המפריד בין חלל הבטן לחלל בית החזה ומסייע בנשימה. הושט עוברת מחלל בית החזה לחלל הבטן דרך פתח בסרעפת. אותו פתח עלול להתרחב ולהוביל לנדידה של איברי בטן אל תוך חלל המדיאסטינום שבבית החזה - זאת עקב הפרשי לחצים בין הלחץ התוך בטני המוגבר ללחצים הנמוכים יותר בחלל בית החזה. בקע סרעפתי עלול לגרום לסימפטומים - בעיקר צרבות, רגורגיטציה, תחושת שובע מוקדם, תחושת מלאות וכבדות - ובמקרים קיצוניים קוצר נשימה. בקע קטן שלא גורם לסימפטומים איננו דורש מעקב או טיפול כירורגי, אך בקעים גדולים ובקעים סימפטומטים מחייבים תיקון ניתוחי. התיקןם מבוצע לרב בגישה זעיר פולשנית, עם 4-5 חתכים של 5-10 מ״מ, כאשר בניתוח מוחזר תוכן הבקע לחלל הבטן ובהמשך מתוקן הפגם בסרעפת שאפשר את נדידת התוכן לבית החזה. הפגם מתוקן באמצעות תפרים המקרבים את עלי הסרעפת, ובמידת הצורך מונחת רשת המחזקת את התיקון. לרב מוסיפים ליפוף של פונדוס הקיבה סביב מעבר ושט-קיבה על-מנת למנוע נדידה של הקיבה חזרה אל חלל המדיאסטינום ולסייע במניעת צרבת. משך הניתוח כשעתיים ולרב נדרש אשפוז של 2-3 ימים לאחריו.

ניתוחים בריאטריים חוזרים

בעשור האחרון בוצעו בישראל עשרות אלפי ניתוחים בריאטריים. למרות יעילותם הרבה, במקרים מסויימים נדרשים לניתוח חוזר מ-2 סיבות:

כישלון של הניתוח הראשוני - אם בגלל ירידה לא מספקת במשקל מלכתחילה או בגלל ירידה מספקת אך עלייה חוזרת בהמשך

סיבוכים מהניתוח הראשון - תזוזה של טבעת מתכווננת או חדירתה לקיבה, היצרות המובילה לכאבים, הקאות וקושי בשתיה ואכילה, צרבות בלתי נסבלות שלא מגיבות לטיפול תרופתי, דליפה, כיבים ועוד

ניתוחים בריאטריים חוזרים, בדומה לניתוחים חוזרים מכל סוג שהוא, תמיד יהיו קשים ומאתגרים יותר מניתוח ראשוני, היות ואזור הניתוח מצולק מהניתוח הקודם ותנאי הפתיחה פחות טובים. אי לכך חשיבות רבה בבחירת מנתח מנוסה שידע לתחקר היטב את האינדיקציה לניתוח החוזר, ויתאים את הניתוח החוזר על פי הניתוח הראשוני והאינדיקציה.

רשימת הניתוחים החוזרים המבוצעים ע״י ד״ר שי מרון אלדר:

התחילו כבר היום מסע לחיים טובים ובריאים יותר

התחילו כבר היום מסע
לחיים טובים ובריאים יותר !

יצירת קשר

שלח הודעה
שלח לי הודעה בוואטסאפ
שלום לך!
איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן